УРАЖЕННЯ ПІД ЧАС ВИБУХУ ФОСФОРНОЇ БОМБИ. ЯК НАДАВАТИ ПЕРШУ ДОПОМОГУ?!
Використання фосфорних бомб заборонено Женевськими конвенціями 1949 року та є злочином проти людяності. Фосфорні бомби належать до зброї масового знищення. Через високу температуру горіння такий заряд підпалює все навкруги. Фосфорні боєприпаси спричиняють величезний ареал вражень, пожежі та хімічні опіки. Людина, яка потрапляє в зону ураження такої бомби, ризикує отримати смертельні каліцтва.
Російські окупанти при бомбардуванні українських міст використовують фосфорні бомби. Білий фосфор викликає важкі опіки, аж до кісток та кісткового мозку. Це самозаймиста речовина при контакті з киснем (повітрям).
При наданні першої допомоги у разі вибуху фосфорної бомби потрібно:
- Не торкатися руками частинок фосфору на шкірі або на одязі.
- За можливості занурити пошкоджену частину тіла у воду. Або ж рясно поливати чи змочувати водою шкіру та одяг там, де є краплі фосфору.
- Обережно знімати одяг, краще безпосередньо у воді або продовжуючи поливати водою. У воді фосфор не горить. Використовуйте пінцет або щось, чим можна зняти фосфор та обпалені частини одягу.
- Рану обробити содовим розчином у пропорції 1 чайна ложка на 1 склянку води.
- Накласти вологу пов'язку на рану. Бажано змочену содовим розчином.
- Забути про існування вати! Це важливо!
- Забути про існування перекисю водню. Коли перекис розпадається, утворюється вода та кисень. Кисень викликає загоряння фосфору!
- Якщо потерпілий у свідомості, можна дати будь-яке знеболювальне, заспокійливе.
- Щодо отруєння парами фосфорної сполуки, то підійде будь-який сорбент усередину — біле вугілля, ентеросгель, атоксил або інше.
- Багато пити води. Можна молоко чи лужну воду без газу.
Якщо в момент вибуху бомби, Ви знаходитеся в приміщенні, необхідно щільно зачинити вікна та двері, важливо завісити їх вологими тканинами.
Лікар загальної практики сімейної медицини Вапнярського МЦ ПСМД Майя ШЕВЧИК.
« повернутися до розділу «КНП "ВАПНЯРСЬКИЙ МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ПМСД"»