Палац Потоцьких у Тульчині – перший вінницький об’єкт сьогодні подано на «Велику реставрацію» у Міністерство культури та інформаційної політики.
Голова Вінницької ОДА Сергій Борзов: «За» одноголосно проголосували на засіданні Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при управлінні містобудування та архітектури ОДА. Мова про перший етап реставрації головного корпусу. Його насамперед треба зберегти. Аби не втратити. Тут вчаться і працюють – це приміщення Тульчинського фахового коледжу культури. Так, у будівлі немає централізованого опалення. А дах вимагає термінового ремонту, аби не доводити пам’ятку архітектури до аварійного стану. Зрозуміло, що 1 мільярд гривень на один Тульчин не виділять. А саме стільки коштуватиме реставрація лише занедбаного корпусу комплексу Палацу Потоцьких. Загалом бюджет програми «Велика реставрація» на 2021-й рік складає 2 млрд грн. Але все поступово.Має бути початок. Ми його зробили.
Що передбачає проєкт першого етапу?
- Реставрація даху,
- заміна вікон та вхідних дверей,
- реставрація фасаду з ремонтом північної тераси портику та ремонтом підлоги вхідної галереї,
- ремонтні роботи внутрішніх приміщень.
Як зазначає голова ОДА Сергій Борзов:«Велика реставрація» тільки починається. На Вінниччині, сподіваюсь, - із Тульчина. Тому давайте реально дивитися на ситуацію і разом робити відповідні кроки. Облдержадміністрація свій зробила: замовник проєктної документації – Управління будівництва ОДА".
З державного бюджету за рахунок коштів субвенції на соціально-економічний розвиток за моєї ініціативи та підтримки народного депутата Лариси білозір виділено 1, 234 млн грн.
Важливо, що об’єкти будуть по всій Україні та реалізовуватимуться у співпраці з місцевими громадами. Тому прошу долучатись Тульчинську громаду.
Нарешті в Україні не відкладають питання збереження культурної спадщини.
Одне із стратегічних напрямків Мінкульту є реалізація Президентської програми Володимира Зеленського "Велика реставрація".
Міністр культури України Олександр Ткаченко, як приклад, наводить Францію, де над переосмисленням культури та спадщини почали системно працювати ще у 1960-х. Там почали саме з реставрації пам’яток та культурних хабів у невеличких містах.
"Тульчин – це наш туристичний потенціал. Наша спадщина. Туристичну привабливість Вінниччини посилює #ВеликеБудівництво – область «зшивають» з Україною новими дорогами. Сюди хочеться їхати. Нам є що показати. І не лише у Тульчині. Чекаємо погодження з Міністерства культури та інформаційної політики. Реставраційні роботи можуть початися на Палаці вже цього року" - за словами Сергія Борзова.