8 КВІТНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РОМІВ

Дата: 08.04.2021 18:36

8 квітня, з нагоди Дня ромів, Вапнярська селищна бібліотека презентує етнографічну виставку «МИ РІЗНІ, АЛЕ МИ РАЗОМ!». Саме 8 квітня 1971 року в Лондоні відбувся Перший конгрес, на якому офіційно визнали циган, як єдину вільну нетериторіальну націю. Тоді вперше були затверджені їхні національні символи; гімн, заснований на відомій народній пісні «Джелем-джелем» і прапор з символічним колесом кибитки на синьо-зеленому тлі. Нині на території смт. Вапнярка проживає більше півсотні сімей ромів. Поява поселення «Циганка» в 1916 році було спричинене переходом циган на осілий спосіб життя, а до цього на долинах біля ставків літньої пори розгортався циганський табір з кибитками. Вони зберегли свої звичаї та типові риси, але одягом ззовні нагадують місцевих жителів. Любов до кочового і незалежного життя у них така велика,що влітку біля свого житла вони часто ставлять самовари, або розводять багаття збираючись великими родинами. Вінницькою журналісткою Ганною Секрет був знятий документальний фільм про життя наших вапнярських ромів з усіма їхніми звичаями і традиціями. Щоб знати більше про ромів, бібліотекар Вапнярської селищної бібліотеки Галина Філіпенко рекомендує прочитати твори українських ромських авторів Міхи Козимиренко та Миколи Ільїна і Роні Романі. Дуже часто ромські мотиви зустрічаються у класичних творах української літератури, зокрема творчості видатних українських поетів та письменників, а саме: Михайла Старицького «Циганка Аза», Степана Руданського «Циган з хроном», «Циган на толоці», « Циган на сповіді», Миколи Гоголя «Сорочинський ярмарок», Пантелеймон Куліш «Циган», Івана Франка «Цигани», Ольги Кобилянської «В неділю рано зілля копала», Олеся Гончара «Магда», поема Ліни Костенко «Циганська Муза». Більш детальнішу інформацію про національні меншини можна дізнатися завітавши до Вапнярської селищної бібліотеки.