Спогади про голодомор жителів с.Колоденка Вапнярської ОТГ

Дата: 22.11.2019 09:54
Кількість переглядів: 824

Фото без опису

Із спогадів про голодомор - с.Колоденка

 

Накорнєєв  Григорій Іванович

(1915 - 1997 )

    Важко було і нам пережити той незабутній тридцять третій рік. Але проти людей ще пів біди. Була у нас сім’я велика, але була у нас і корова. Видоїть мама корову, дасть потроху дітям, а то візьме на базар, продасть та купить якихось сто грамів хліба, чи якусь крупинку.

Пензар Ірина Яківна

(1909року народження )

     Жили ми дуже бідно. Сім’я була велика у нас -  ми з чоловіком та троє дітей. Ходила по полях з дітьми, збирали колоски, гнилу бараболю, пекли млинці, отак і їли їх. На базарі вимінювали за кожух чи спідницю трошки муки. Рвали цвіт акації, отак перемішували муку з тим цвітом і пекли такі палянички. Ходили в ліс збирати жолуддя, товкли їх та так і їли.

Дашківська Марія Іванівна

(1910 року народження )

      Була у нас сім’я велика. Ми з чоловіком і сином жили коло батьків. А у батька було ще двоє синів і дочка. Було дуже важко приховати на горищі трохи кукурудзи і ту прийшли і забрали. А у мене дитина мала, їсти дай – плаче, а дома і крупинки немає. То я ходила на базар, все повимінювала на жменьку круп якихось, чи за кришку сухого чорного хліба. Два мої брата померли з голоду, батько не витерпів і теж помер.

     Збирали на полі гнилу бараболю, і то не завжди вдавалось і її додому принести. Ходили по хатах все вигрібали до останньої зернинки, до останньої крупинки.

Стецюк Василь Дмитрович

(1927 року народження)

       Приходили по 10-15 чоловік до хати, все вигрібали, все вимітали, не лишали ніде і крупинки, ніякої зернинки. Забирали геть кожухи, штани, взуття, все що хотіли. Була у нас у ямі закопана бочка з капустою, думали буде хоч на який борщ, або що. Батька за те побили дуже, що заховав капусту, а ми лишилися голодні і босі. Знаю, понаїжджали у село чужі люди, ходять по хатах, все трясуть, дітей почали ловити, убивати і з’їдати. Несем ми з мамою і маленькою сестричкою трохи бараболі, що на полі назбирали, і кілька колосків під сорочкою. Підійшли двоє, побили маму і забрали у нас усе, що було. Пішли ми додому плачучи з пустими руками. Прийшли , а дома іще гірше – батько спух, що уже і говорити не міг, брат помер. Не встигли поховати брата, помер батько. Літо і осінь дуже були тяжкі. В колгоспі нічого не платили, хліба не давали, люди мерли сім’ями. Ходили в ліс збирати жолуді, товкли їх , пекли такі млинці, та й їли їх. Товкли кропиву, акацію, гнилу бараболю і пекли такі палянички, та й їли. Отак ми тоді й жили.

Ляшенко Авксентій Наумович

(1911- 2015)

      Пам’ятаю як сьогодні, жив у нас на кутках Хоміцький  Юфтим. Так оцей Юфтим украв у сусіда дитину, зарізав, трохи з’їв того м’яса, а те що залишилося поклав у діжу, в якій розчиняли хліб, і зверху накрив. Батьки скрізь шукали дитину, не змогли знайти. А тоді хтось сказав ,що бачив їхню дитину на вулиці. Вони пішли до того Хоміцького і знайшли остатки своєї дитини, оте м’ясо,що він заховав . То взяли за руки, привели до сільської ради і там убили його.

Пам’ятаю дуже з Умані наплив людей був сюди до нас, усе вимінювали. Дішло уже до того, що в селі почали пропадати діти. Тоді місцева власть взяла і вигнала їх із села під розписку.

       Наша сім’я дуже голодувала. Пам’ятаю, продав ружйо за пів літру ячменю, поміняв костюм за сто грам хліба. А тим хлібом хіба сім’ю нагодуєш? Ходили на поле збирали мерзлий  буряк, гнилу бараболю, варили таку юшку і їли, щоб не померти з голоду.

       Я працював на станції і давали нам по сто грам хліба на сутки. А в колгоспі не давали нічого. Оце тим хлібом я й сім’ю годував, а ще хочеться занести батькам. Теща робила в колгоспі Оце зарізали теля, вона взяла ту шкуру з теляти, варили потрошки на воді отак і їли. Були у нас жорна дома, так ми назбирали на полі колоски, мололи, так і їли якусь похльобку на воді.

Матеріал підготувала – завідуюча сільським клубом П.П. Фуштей

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь